Lenčin košík vzpomínek

Moravská Třebová

1. března 2009 v 21:47 | Lena( zdroj svitavský zpravodaj, město Mor.Třebová) |  Toulky ČR
Moravská Třebová - město mých vzpomínek


Moravská Třebová byla založená kolem roku 1257 Borešem z Rýzmburka jako typické kolonizační město s pravidelným půdorysem. Největšího rozkvětu se jí dostalo v období vlády pánů z Boskovic a Ladislava Velena ze Žerotína (1486-1622), kdy byla centrem humanistické vzdělanosti a získala přízvisko Moravské Athény. Z této doby se dochovala i jedna z nejstarších renesančních památek na sever od Alp, zámecký portál z roku 1492. V centru města lze obdivovat pozdně gotické a renesanční mázhauzy, které nemají kvalitou i počtem zachovaných artefaktů v ČR obdoby. Na rozdíl od mázhauzů renezanční fasády domů vzaly za své při požárech v letech 1840 a 1844, zachovalo se několik portálů a renezanční arkýř. Hodnotná umělecká díla jsou zachována i z období baroka, kdy ve městě působili umělci J. T. Super a J. Pacák. Pro svůj ojedinělý soubor architektonických klenotů se Moravská Třebová stala roku 1980 městskou památkovou rezervací. Návštěvní trasa města začíná v budově městského muzea a končí na Křížovém vrchu.

ZÁMEK
Původně hrad z konce 13. století. Na sklonku 15. století byla zahájena jeho přestavba na renesanční zámek. V letech 1611-1618 jej Ladislav Velen ze Žerotína rozšířil o pozdně renesanční arkádové křídlo. Při požáru města v r. 1840 značná část zámku shořela. Dodnes zůstaly zachovány renesanční arkády, věž, raně renesanční brána z r. 1492 a medailony Ladislava z Boskovic a Magdaleny z Dubé, jedny z nejstarších renesančních památek v ČR. Zámek je rekonstruován od roku 1996. Výstavní sály zámku nabízejí stálé expozice - Humanismus a renesance v Mor. Třebové, moravskotřebovské baroko a rokoko, Mineralogie a geologie města, sbírku zbraní a cínového nádobí a od 1. 4. 2004 jsou rozšířeny o expozice historie bydlení a životního stylu. Zámek nabízí atraktivní zámecké expozice, tajemná zámecká sklepení, posezení ve stylové zámecké kavárně a dětské hřiště. Nově byla otevřena největší středověká mučírna v ČR - stolička pro čarodějnice, skřipec, španělské boty, drtič kloubů, palečnice aj., vše se zvukovými efekty pro dotvoření atmosféry a s výkladem o vývoji tortury u nás. Od dubna 2008 je otevřena nová interaktivní expozice - Alchymistická laboratoř mistra Bonaciny.

MUZEUM

Budova muzea byla dostavěna v r. 1906 díky finanční podpoře bohatého třebovského cestovatele a rodáka Ludvíka Holzmeistera. Ten odkázal muzeu své bohaté národopisné sbírky z Egypta, Indie, Tibetu, Barmy, Číny, Japonska a Tichomoří, které nyní tvoří samostatnou expozici. Nově je reinstalovaná část starého Egypta, jíž vévodí mumie mladé ženy. Expozice je komponovaná jako staro­egyptská hrobka s malbami na zdi. Po Náprstkově muzeu je tato egyptská sbírka největší v republice. Další významnou částí je japonská sbírka, jíž dominují čtyři samurajské meče. Čepel nejstaršího meče pochází z roku 1420. Samurajské meče nejsou v České republice ve stálé expozici nikde jinde k vidění.

KLÁŠTER FRANTIŠKÁNŮ A KLÁŠTERNÍ KOSTEL

Klášter i kostel byl dokončen v r. 1690 za finanční podpory majitele panství Jana Ondřeje Lichtenštejna a byl zasvěcen sv. Josefu. Jedná se o nenáročnou stavbu, připomínající strohé stavby kapucínského řádu v době baroka. Kostel má i s vedlejší kaplí sv. Petra osm oltářů. Nejvýznamnějším dílem je socha sv. Josefa z r. 1712, umístěná nad vchodem do kláštera, která je dílem sochaře Jiřího Antonína Heinze. V klášteře je umístěna historická knihovna s cennými svazky. V nádvoří kláštera je možno shlédnout historickou studnu z r. 1704. Naproti kostelu se nachází bývalý ženský klášter z r. 1845, ve kterém byl ústav pro vzdělávání mladých žen.

HRADEBNÍ BAŠTY, ZBYTKY OPEVNĚNÍ

Opevnění pochází z počátku 16. století, původně bylo tvořené příkopem, vyšší vnější a nižší vnitřní hradební zdí, jedenácti baštami a městskými branami. Dodnes se dochovaly pouze fragmenty zdí a tři bašty.

MĚSŤANSKÉ DOMY

Ve vnitřní části města zůstal zachován unikátní soubor gotických a renesančních měšťanských domů, postavených z kamene a cihel po velkých požárech města v 16. století. Zejména ve vstupních síních přízemí (mázhauzech) lze obdivovat krásu hřebínkových či sklípkových kleneb, žeber, svorníků a konzol. Některé domy jsou opatřeny portály se znaky pánů z Boskovic a z Lipé, na jejichž výstavbu tehdy přispíval i majitel panství.

MOROVÝ SLOUP

Uprostřed náměstí se nachází morový sloup, postavený v letech 1718-20 na paměť morové epidemie, na níž zemřelo asi 900 lidí, tehdy téměř polovina obyvatel města. Autorem sloupu a jeho sochařské výzdoby je olomoucký sochař Jan Sturm.

RADNICE

Pozdně gotická stavba z doby kolem r. 1520, renesančně přestavěná kolem r. 1560. Druhé patro pochází z r. 1824. V budově se dochovaly místnosti s křížovými a síťovými klenbami, svorníky, polychromovaná žebra, renesanční konzoly, kamenné portály, v zadním traktu arkáda se sgrafitovou omítkou. V pracovně starosty, původně síni konšelů, se zachovala renesanční freska Šalamounův soud z doby kolem roku 1560. Kuriozitou je věž radnice z roku 1521 dostavěná r. 1764, která nemá základy.

FARNÍ KOSTEL NANEBEVZETÍ PANNY MARIE

Původní gotický kostel ze 13. století byl obklopen hřbitovem a kaplemi sv. Antonína a Markéty. Kolem r. 1500 byl hřbitov zrušen a přemístěn na Křížový vrch. Po požáru r. 1726 byl kostel přestavěn na barokní. V interiéru je rozsáhlá barokní sochařská a malířská výzdoba, jíž dominují barokní sochy Víry a Naděje od třebovského sochaře J. F. Pacáka, žáka slavného Matyáše Brauna, malířské fresky od J.T. Suppera a jeho syna Silvestra, oltářní obraz od Josefa Reinische, zlomkovitě se dochovaly vnější i vnitřní fresky J. T. Suppera v Loretánské kapli.

LATINSKÁ ŠKOLA

Na venkovní straně nad okny je sedm renesančních kamenných desek s latinskými a řeckými nápisy. Uvnitř je velká místnost s krásnou hřebínkovou klenbou, zakončenou konzolami, s naučnými latinskými nápisy a jménem ředitele školy - Paulus Eckelius a datem 1566.

KAMENNÝ MOST S POVODŇOVÝMI DESKAMI

Most na Jevíčské ulici tvořil hráz kaskády několika rybníků začínajících jižně pod zámkem a pokračujících až na druhý konec města na Nové sady. Na začátku mostu je umístěno sousoší "Rozloučení s Pannou Marií" údajně od třebovského sochaře J. Pacáka z r. 1722. Sousoší mělo být součástí Křížové cesty z farního kostela na Křížový vrch. Součástí mostu jsou kamenné desky s popisem následků dvou velkých povodní z r. 1663 a 1770, jež protrhly hráze rybníků u města a způsobily záplavy. Desky s nápisy nechali zhotovit Lichtenštejnové.

SCHODY MRTVÝCH

Jde o kryté schodiště s portálem, na kterém jsou znaky pánů z Boskovic a nápisem "Blažení jsou mrtví, kteří umírají v Pánu". Schodiště bylo postaveno za panování Jana z Boskovic a vede na Křížový vrch.

KŘÍŽOVÁ CESTA

Barokní sousoší Tří Křížů s postavami Panny Marie, sv. Jana a dvou andělů je dílem sochaře Jiřího Pacáka z let 1730-40. Křížová cesta je tvořena čtyřmi barokními kapličkami, postavenými kolem roku 1723, které měly být součástí velké Křížové cesty začínající ve farním kostele a končící na Kalvárii na Křížovém vrchu.

HŘBITOVNÍ KOSTEL NALEZENÍ SV. KŘÍŽE

V lapidáriu zřízeném z empírové márnice je umístěna řada pozoruhodných renesančních náhrobků z přelomu 16. a 17. století. Jedná se převážně o náhrobky evangelíků, které byly v době rekatolizace po Bílé Hoře odstraňovány a použity k vydláždění kostela. Na hřbitově se nachází i řada hrobů ruských emigrantů, převážně z řad šlechty, kteří působili v letech 1922-35 v ruském gymnáziu ve městě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 corly corly | Web | 4. března 2009 v 20:09 | Reagovat

Moravská Třebová je město mých krásných vzpomínek a návratů...jsem tolik ráda Leni,že i ty máš tohle město v ♥ a že ti přináší sluníčko do života dodnes....

2 zbyněk zbyněk | Web | 6. března 2009 v 20:34 | Reagovat

Krásné město,hezké vzpomínky....Ještě by jsi tu mohla dát fotečky tohoto hezkého městečka....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama